Na padaczkę chorują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Problem nie jest łatwy do zdiagnozowania, bo drgawki są chorobą, nie objawem. Atak padaczki, który można skojarzyć z napadem padaczkowym u człowieka, zdarza się nieczęsto.
Jeśli już wystąpi, może być trudno ustabilizować zwierzę lekami. Jak można rozpoznać pierwsze niepokojące objawy u psa, które mogą wskazywać na padaczkę?
Niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Jeśli aktywny dotąd psiak staje się zmęczony, osowiały i nie ma ochoty na zabawę, to jest sygnał, że może dziać się coś niepokojącego, co warto sprawdzić u lekarza weterynarii. Oczywiście te objawy są spójne z różnymi chorobami i nie muszą świadczyć o padaczce.
Objawem, który może wskazywać jednoznacznie na problemy neurologiczne u psa, jest zachowanie, które sprawia, że pies patrzy się w przestrzeń, bez jakiejkolwiek reakcji na inne bodźce zewnętrzne. Taki stan może trwać kilka minut, następnie psiak “wraca do siebie”.
Co może wywołać padaczkę u psów?
Oprócz zmian neurologicznych w mózgu, które można zdiagnozować badaniem tomograficznym lub rezonansem magnetycznym, padaczkę u psów wywołują też inne czynniki:
- zatrucie całego organizmu w przypadku połknięcia przez psa toksycznej substancji;
- zaburzenia gospodarki elektrolitowej mogą skutkować drżeniem mięśni (podobnie jak u człowieka);
- czasem drgawki i przekrzywianie głowy mogą też wystąpić przy ostrym zapaleniu ucha zewnętrznego;
- ostra anemia;
- choroby zakaźne np. parwowiroza;
- niewydolność nerek;
- zmiany onkologiczne w mózgu;
Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymują się mimo zastosowania leczenia objawowego, dobrze jest dokładnie przebadać zwierzę, zaczynając od badań morfologicznych, kończąc na tomografii lub rezonansie (w razie konieczności).
Tomografia dla zwierząt jest kosztownym badaniem, ale dzięki niej najszybciej można stwierdzić nieprawidłowości w mózgu i dobrać odpowiednie leki.
Diagnoza: padaczka. Jak leczyć chorobę u psów?
Jeśli już zostanie postawiona diagnoza padaczki, jej leczenie zależy od częstotliwości występowania ataków padaczkowych. Jeżeli występują raz w miesiącu lub raz na kwartał i nie mają ciężkiego przebiegu, podaje się doraźne leki np. Diazepam w celu skrócenia ataku.
Jeżeli ataki epilepsji mają ciężki przebieg i są częste (do kilku razy w miesiącu, a nawet w tygodniu), wówczas wdraża się stałe leczenie farmakologiczne, przy którym trzeba pilnować psa przed pochłanianiem zbyt dużej ilości pokarmu.
Niezależnie od częstotliwości ataków padaczkowych, można wdrożyć leczenie wspomagające, podobnie jak u ludzi. Badania naukowe przeprowadzane na grupie kontrolnej u ludzi wykazały, że oleje CBD znacznie łagodzą ataki padaczkowe lub zmniejszają ich częstotliwość. Podobne działanie można zaobserwować u zwierząt, które regularnie przyjmują ten suplement.