Zakładając lub rozwijając działalność, każdy lekarz weterynarii ma na względzie dobro czworonożnych pacjentów. Bezpośrednio związane jest ono z szybką i prawidłową diagnozą, zatem kluczowy w tym względzie jest wybór odpowiedniego wyposażenia gabinetu.
Aktualnie coraz więcej mniejszych gabinetów weterynaryjnych sięga po diagnostykę obrazową. Podpowiadamy więc, jaki system do tego rodzaju diagnostyki warto u siebie zamontować.
Stacjonarny stół RTG – jak dopasować do gabinetu?
Stół do badań RTG stanowi nieodłączny element całego systemu diagnostycznego zintegrowanego z aparatem RTG, lampą rentgenowską i generatorem mocy. Dopasowanie urządzenia do warunków prowadzonego gabinetu nie jest łatwe. Skoncentrować należy się na wszystkich parametrach począwszy od wielkości, a kończąc na dostosowaniu oprogramowania diagnostycznego.
W gabinecie weterynaryjnym opiekującym się małymi zwierzętami warto zainstalować stół o długości od 150 do 180 cm i o obciążeniu do 120 kg. Istotne jest, by swobodnie wykorzystać taki sprzęt do zdiagnozowania małego kota lub psa dużej rasy.
Istotną kwestią jest wybór takiego stołu, który jest przezierny dla promieni rentgenowskich i dostosowany do tak wyspecjalizowanej diagnostyki. Niektóre stoły mają zainstalowane pod blatem specjalne szuflady na detektor, a nowoczesne urządzenia posiadają AEC, czyli system automatycznej kontroli ekspozycji.
Zintegrowany aparat, czyli nowoczesne rozwiązanie w badaniu RTG
Wiele klinik i szpitali dla zwierząt posiada w pełni wyposażone pracownie RTG. Wiąże się to z wyborem nowoczesnych zintegrowanych systemów, które nie tylko służą do zrobienia zdjęcia RTG, ale również pozwalają na przeprowadzenie i cyfrowe zarchiwizowanie całego procesu diagnostycznego.
Warto nadmienić, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się również w mniejszej klinice. Przyśpiesza i usprawnia pracę, ułatwia przygotowanie pacjenta i oraz szybka ekspozycję. Doskonałym przykładem stacjonarnych wysokowydajnych systemów zintegrowanych, są aparaty Zoomax.
Systemy Zoomax – zalety i wykorzystanie
Aparat Zoomax White to urządzenie, które umożliwia wszechstronne pozycjonowanie nawet pod skosem. Kluczowa jest tu wszechstronna możliwość ustawienia ogniska lampy do ekspozycji, poprzez jej ruch pionowy. Pozwala to uzyskać obraz małej lub dużej powierzchni anatomicznej zwierzęcia.
Innym, choć działającym podobnie aparatem jest Zoomax Red. To urządzenie sprawdza się w przypadku większych zwierząt. Dużą zaletą tego systemu jest zawieszenie sufitowe, a także pionowa regulacja wysokości stołu. Dzięki temu można poddać diagnozowaniu większy obszar ciała pacjenta.