Wypadki drogowe z udziałem psa nie należą do rzadkości. Dochodzi do nich najczęściej z powodu nieostrożności właściciela zwierzęcia lub w przypadku psów, które błąkają się po ulicach. Jak zachować się w przypadku potrącenia psa przez samochód?
Zasada numer jeden: działaj szybko, ale z rozwagą
Wbrew pozorom ta zasada jest najważniejsza, choć tak trudna do wdrożenia, zwłaszcza gdy ucierpiało najukochańsze zwierzę. Spokój i szybkie działanie w tej sytuacji są niezbędne, by zapewnić psu konieczną pomoc.
Na początku warto upewnić się, w jakim stanie znajduje się pies, sprawdzić oddech i ewentualne miejsca krwawienia. Trzeba też mieć na uwadze, że ranny i oszołomiony psiak może być agresywny, dlatego należy mówić do niego łagodnym, spokojnym głosem.
Jeżeli pies nie wykazuje fizycznych obrażeń, wydaje się lekko oszołomiony, można go wziąć do lekarza weterynarii, który fachowo oceni stan zwierzaka. Jeżeli jednak pies krwawi, nie pozwala do siebie podejść, jest agresywny i widać, że cierpi z bólu, niezwłocznie zabezpiecza się miejsce wypadku i wzywa ambulans weterynaryjny.
Nie wolno zostawić rannego zwierzęcia na środku drogi, należy podjąć próbę przeniesienia psa na pobocze i okrycia kocem lub innym materiałem. Uwaga — jeżeli podejrzewa się uszkodzenie kręgosłupa, należy ostrożnie ułożyć psa na kocu lub kartonie i dopiero przesunąć go na pobocze, układając zwierzę na prawym boku.
Zasada numer dwa: pierwsza pomoc dla zwierząt i telefon do lekarza weterynarii
Aby sprawdzić, czy pies oddycha, należy przybliżyć rękę do nosa zwierzęcia, jednocześnie obserwując ruchy jego klatki piersiowej. Jeżeli jesteście w stanie, możecie lekko rozchylić nieprzytomnemu psu pysk i wyjąć język, który może blokować drogi oddechowe.
Jeżeli pies nie oddycha, należy podjąć próbę reanimacji, uciskając klatkę piersiową psa (za lewym łokciem) na głębokość 1 cm (w przypadku małych psów wystarczy ją uciskać dwoma palcami, by nie połamać żeber) przez 10-15 razy.
Jeżeli to nie da efektu, można wdmuchnąć psu powietrze przez nos ok. 6 razy, a następnie obserwować ruchy klatki piersiowej, która powinna się unosić. Reanimację trzeba powtarzać do momentu przyjazdu weterynarza lub służb mundurowych.
Jeżeli jesteście właścicielami zwierząt, a do potrącenia psa doszło w Waszej okolicy, wystarczy, że skontaktujecie się ze swoim lekarzem weterynarii, który pokieruje całą akcją ratunkową. Jeśli nie ma takiej możliwości, możecie zadzwonić pod 112 i dokładnie opisać zaistniałą sytuację,
Pies po wypadku w gabinecie weterynaryjnym
Zakładając, że udało się przetransportować ranne zwierzę to najbliższego gabinetu weterynaryjnego, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Weterynarz dokładnie obejrzy zwierzę i poda niezbędne leki, a przy podejrzeniu złamania kręgosłupa wykona zdjęcie RTG, które pomoże szybko i skutecznie zlokalizować miejsce złamania i je odpowiednio zabezpieczyć.
Pamiętajcie, że dzięki szybkiej akcji ratunkowej pies będzie miał szansę wrócić do pełnej sprawności.