Dysplazja stawów (najczęściej biodrowych, choć może dotyczyć również stawów łokciowych) to poważny problem, głównie psów dużych ras, takich jak owczarki niemieckie czy labradory. O ile jest to możliwe, dobrze jest wykryć go na jak najwcześniejszym etapie rozwoju choroby.
Objawy chorobowe dysplazji stawów
Głównymi objawami są trudności w codziennym funkcjonowaniu, takim jak bieganie lub chodzenie. Pies jest niechętny do zabaw, osowiały i wyraźnie utyka. Często jednak objawy chorobowe nie są widoczne, nawet na zdjęciach RTG, a choroba postępuje mimo braku oznak bólowych u psa.
Objaw, na który warto zwrócić uwagę, niezależnie od stanu fizycznego psa, to sztywność stawów oraz nienaturalny chód, który może świadczyć o toczącym się procesie zapalnym. W poprawnej diagnostyce dysplazji stawów u szczeniąt i młodych psów należy połączyć ocenę zdjęć RTG stawów z badaniem fizykalnym.
Metody obrazowania zdjęć RTG wykorzystywane w diagnostyce dysplazji stawów
W diagnostyce obrazowej dysplazji stawów wykorzystuje się obecnie dwie techniki: OFA oraz PennHIP. Czym się od siebie różnią? Czy warto je połączyć, by uzyskać jak najdokładniejszy obraz diagnostyczny?
OFA jest metodą obrazowania, którą można stosować po ukończeniu roku (wówczas będzie to wstępna diagnostyka) lub dwóch lat przez psa (po tym okresie kości biodrowe już są w pełni rozwinięte i ukształtowane).
Metoda OFA pozwoli na ocenę prawidłowego obrysu kości udowej u psa. jej struktury oraz głębokości, na której panewka pokrywa głowę kości udowej. Jeżeli obraz wykaże nieprawidłowości, takie jak spłycenie panewki, najprawdopodobniej mamy do czynienia z dysplazją stawów biodrowych.
Obrazowanie metodą PennHIP pozwoli uzyskać wiarygodne wyniki już w 4. miesiącu życia psa. Ta metoda pozwala na ocenę wiotkości stawów biodrowych, którą można ocenić po tym okresie. Im wyższa wartość indeksu dystrakcji, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju dysplazji stawów biodrowych.
W jaki sposób można przeciwdziałać rozwojowi dysplazji stawów u psa?
Dysplazja stawów jest chorobą, która ma podłoże genetyczne, dlatego nie można w żaden sposób zapobiec jej wystąpieniu. To, o czym warto pamiętać, to odpowiednie żywienie psa, dobra suplementacja oraz przeciwdziałanie otyłości.
W zależności od stanu fizycznego zwierzęcia czasem zalecane są zabiegi rehabilitacyjne. Po otrzymaniu diagnozy należy bezwzględnie pamiętać o konieczności unikania nadmiernego obciążania stawów biodrowych u psa.