Radiografia cyfrowa pośrednia – doskonałe usprawnienie działalności diagnostycznej
Chcąc unowocześnić oraz usprawnić działalność w pracowni diagnostyki obrazowej, urządzenia analogowe warto zmienić na radiografię cyfrową. Radiografia cyfrowa pośrednia daje możliwość tworzenia cyfrowych obrazów, które są bardziej precyzyjne i ekonomiczne. Dzięki temu można wykorzystać tradycyjny aparat rentgenowski, zamieniając jedynie metodę wykonywania zdjęć, poprzez zastąpienie filmu rentgenowskiego dostosowanym detektorem promieniowania umieszczonym w płycie obrazowej.
Jak działa radiografia cyfrowa pośrednia i jak ją wprowadzić do swojej pracowni?
Aby udoskonalić procesy diagnostyczne niezbędny jest zakup zestawu do radiografii cyfrowej CR oraz dostosowanego do niego oprogramowania. W naszej ofercie znajdują się wysokiej klasy urządzenia z oprogramowaniem Image Pilot, które jest w pełni kompatybilne z oferowanymi systemami cyfrowymi. Dzięki zaawansowanej technologii pozyskanie obrazu i jego późniejsze wykorzystanie jest szybkie i sprawne. Warto nadmienić, że ucyfrowienie pracowni diagnostyki obrazowej wpływa korzystnie na zminimalizowanie czasu poświęconego na diagnozę oraz środków wydawanych na materiały eksploatacyjne.
Radiografia CR działa na prostych zasadach. Obraz z aparatu rentgenowskiego uzyskany dzięki detektorowi trafia do czytnika stanowiącego składowy element całego urządzenia. Jest to skaner laserowy, który skanuje płytę obrazową i obraz z niej przekazuje do komputera. Kompatybilne oprogramowanie pozwala na uzyskanie doskonałej jakości zdjęcia rentgenowskiego.
Analogowy aparat rentgenowski i cyfrowy czytnik CR, dlaczego warto zainwestować?
Radiografia cyfrowa, w sposób efektywny wpływa na szybszą diagnozę, bez konieczności robienia dodatkowych zdjęć, a tym samym ogranicza podanie pacjentowi nadmiernej dawki promieniowania. Cyfrowy czytnik CR umożliwia pozyskiwanie radiogramu za pomocą posiadanego już tradycyjnego aparatu RTG oraz przetworzenie go cyfrowo w dowolny sposób. Jednocześnie jakość obrazu cyfrowego jest bardzo wysoka, a to pozwala na dokładne obejrzenie każdego szczegółu anatomicznego. Istotne jest również, że taki obraz można przesłać za pomocą sieci oraz zarchiwizować cyfrowo.
Czas uzyskania dobrego zdjęcia to zaledwie 1 do 1,5 minuty, więc oszczędność w tym względzie jest ogromna. Kolejną korzyścią ucyfrowienia pracowni jest możliwość wykorzystania płyty obrazowej wielokrotnie, inaczej niż przy filmach analogowych. To powoduje, że nie ma problemu z utylizacją odpadów oraz z koniecznością urządzania ciemni do wywoływania zdjęć rentgenowskich.
Ucyfrowienie aparatu rentgenowskiego, czyli jaki detektor CR wybrać do radiografii komputerowej
Podkreślić należy, że radiografia komputerowa pośrednia ma na celu również ochronę pacjentów przed zbyt dużą dawką promieniowania. Pomimo, że proces projekcji przebiega w takich samych warunkach ekspozycji, jak w analogowym prześwietlaniu to zmniejsza się ilość powtórzeń.
Wymiana urządzeń rentgenowskich w pracowni diagnostycznej nie jest konieczna. Czytnik CR to urządzenie współdziałające z wieloma aparatami RTG, a ucyfrowienie pracowni jest proste i korzystne.