Rentgen weterynaryjny – aparat RTG, jako niezbędnik w pracy weterynarza
W pracy lekarza weterynarii bardzo istotne jest zaangażowanie oraz idea chęci pomocy każdemu czworonogowi. Takie podejście nie może jednak obyć się bez dostosowania gabinetu weterynaryjnego do potrzeb diagnostycznych. Rentgen weterynaryjny jest jednym z najważniejszych elementów pozwalających na sprawdzenie stanu zdrowia czworonożnego pacjenta. Dzięki badaniom radiologicznym można ocenić, jaki jest stan kośćca, czy jakie uszkodzenia narządów wewnętrznych nastąpiły po wypadku. Stworzenie pracowni diagnostyki obrazowej, to przede wszystkim określenie, jaki aparat RTG weterynaryjny wybrać i jak dopasować całe oprzyrządowanie do warunków placówki.
Przenośny aparat RTG – niezbędne wyposażenie weterynarza
Charakteryzująca każdy aparat RTG cena jest uzależniona od modelu oraz od zapotrzebowania i zróżnicowania, czy wybieramy przenośny aparat, czy stacjonarny. Lekarz weterynarii opiekujący się zwierzętami nie tylko stacjonarnie powinien na wyposażeniu mieć przenośny aparat RTG. Niejednokrotnie zdarza się, że trzeba do chorego pacjenta dojechać i wykonać podstawową diagnozę. Zaopatrzenie się w przenośny aparat rentgenowski EPX jest idealnym rozwiązaniem. Jego ultralekka konstrukcja, a także kompaktowy rozmiar pozwala na zabranie go w dowolne miejsce. Istotne jest również to, że wykonane zdjęcia zachowują wysoką rozdzielczość przy jednoczesnych niskich dawkach promieniowania. Tak wykonana diagnoza z dala od gabinetu zazwyczaj determinuje wybór właściwego sposobu leczenia, bez konieczności przemieszczania pacjenta.
Mały gabinet i niewielki przenośny rentgen weterynaryjny
Zaletą posiadania przenośnego aparatu RTG jest, poza jego mobilnością, możliwość użytkowania w gabinecie bez konieczności tworzenia osobnej, stałej pracowni diagnostyki obrazowej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla lekarzy posiadających niewielką placówkę weterynaryjną. Pamiętać tu należy o zachowaniu szczególnej ostrożności, tak, by promieniowanie rentgenowskie nie zaszkodziło osobom przebywającym w gabinecie. Wybór urządzenia, w związku z tym, wiąże się z zaopatrzeniem się w dodatkowe akcesoria, czyli fartuchy do badań RTG i parawany ochronne.
Działanie aparatu RTG weterynaryjnego, a bezpieczeństwo
Obrazowanie RTG jest nieinwazyjną techniką diagnostyczną, bez której współczesna medycyna nie może się obyć. Opiera się na wykorzystaniu promieni rentgenowskich, dzięki czemu można uzyskać wysokiej jakości obraz prześwietlanego organizmu. Promieniowanie w niewielkich dawkach nie szkodzi zdrowiu. Jednak, aby przeprowadzić badanie należy zachować szczególne warunki bezpieczeństwa. Używany do badań aparat RTG weterynaryjny bezwzględnie powinien być dostosowany do pacjenta, nie być uszkodzony, ani przestarzały. To determinuje wybór aparatów produkowanych w najnowszych technologiach, spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa. Tworząc nowoczesną i profesjonalną placówkę weterynaryjną oraz wyposażając swoją klinikę w nasze systemy RTG zyskujesz na poczuciu bezpieczeństwa Twojego i Twoich podopiecznych.