Rozwój diagnostyki obrazowej w weterynarii jest równie dynamiczny, co w medycynie ludzkiej ze względu na coraz bardziej zaawansowane metody dające możliwość uzyskania precyzyjnej diagnozy. Jednakże badania te są obarczone niebezpieczeństwem zbyt silnego napromieniowania, które jak wiadomo ma niekorzystny wpływ na organizmy żywe.
Współczesne aparaty RTG i rozwój radiografii cyfrowej daje możliwość wykonywania zdjęć RTG w coraz bardziej bezpieczny sposób, ale warto mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku i nie u każdego pacjenta należy przeprowadzić takie badanie.
Kiedy należy wykonać zdjęcie RTG? Jakie są wskazania do tego badania?
Badanie RTG należy do rodzaju badań dodatkowych w diagnostyce i wymaga podejmowania decyzji o jego wykonaniu w oparciu o szereg wskazań. Przede wszystkim dotyczy to podejrzenia schorzenia lub urazu, którego nie da się zdiagnozować w sposób inny niż przez zrobienie zdjęcia RTG.
Obrazowanie można wykonać w zależności od obszaru ciała i będzie to głowa, klatka piersiowa, kończyny oraz jama brzuszna. By jednak badanie mogło się odbyć musi nastąpić uzasadnione podejrzenie schorzenia.
Tu warto pamiętać, aby przeprowadzić szereg badań klinicznych, wcześniej eliminujących większość potencjalnych schorzeń. Wówczas zdjęcie RTG będzie potwierdzeniem diagnozy, a tym samym można je wykonać precyzyjnie obrazując zmieniony patologicznie obszar.
Obrazowanie obszarów anatomicznych, jakie są wskazania do zdjęć RTG?
W przypadku kończyn wskazania są dość klarowne i badanie RTG wykonuje się po stwierdzeniu kulawizny, podejrzeniu złamania lub zwichnięcia, czy stłuczenia. Natomiast inne obszary ciała, takie jak klatka piersiowa oraz jama brzuszna wymagają precyzyjnych badań poprzedzających wskazanie do radiografii, np. USG.
Będzie to miało uzasadnienie w przypadku podejrzewania nowotworu, duszności wynikającej z urazu klatki piersiowej oraz przy stanach powypadkowych. Należy pamiętać, by w tych obszarach zachować skrajną ostrożność i wykonywać badanie RTG w ostateczności.
O czym należy pamiętać przy wykonywaniu badania RTG?
Badanie przy pomocy promieniowania jonizującego wymaga stosowania metod zabezpieczających nie tylko pacjenta, ale również osoby w nim uczestniczącej. Posiadając cyfrowy aparat RTG, który zapewnia precyzyjne i wysokojakościowe zdjęcie rentgenowskie możliwe jest zminimalizowanie dawek promieniowania.
Nie zmienia to jednak faktu, że badanie takie musi przebiegać w warunkach przystosowanych do tego celu z wykorzystaniem osłon, fartuchów RTG oraz innych zabezpieczeń przeciw promieniowaniu.