Od ponad 100 lat w wielu dziedzinach życia wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Medycyna jest jedną z tych dziedzin, która chętnie sięga po coraz nowsze technologie oferowane w diagnostyce obrazowej. Jest to często niezbędne w dobrym zdiagnozowaniu pacjenta, przy zachowaniu nieinwazyjnej metody.
Radiografia analogowa powoli zaczyna być wypierana przez cyfrową z kilku ważnych powodów. Aparaty RTG cyfrowe działające zgodnie z nową technologią dają szereg korzyści wynikających z pełnej digitalizacji urządzeń. Pozwalają na cyfrowe zapisy oraz wykonywanie zdjęć rentgenowskich w sposób szybki oraz bardziej bezpieczny.
Radiografia analogowa – dlaczego odchodzi do lamusa?
Głównym powodem, dla którego radiogram analogowy zostaje zastąpiony cyfrowym to możliwość wprowadzania zmian w obrazie i przetwarzania go cyfrowo. W technologii analogowej błona światłoczuła, inaczej klisza rentgenowska nie poddaje się żadnym zmianom, a zdjęcie wykonywane jest na pacjencie w jednym momencie. W związku z tym ważne jest wykonanie perfekcyjnego zdjęcia, tak by nie trzeba było go powtarzać, a tym samym naświetlać jednostki badanej.
Szczególnie w przypadku radiografii weterynaryjnej jest to często niemożliwe, gdyż zwierzę mimowolnie ma tendencję do poruszania się. Dlatego też coraz częściej gabinety weterynaryjne wyposażają się w aparat rentgenowski oparty na technologii cyfrowej.
Radiografia cyfrowa – zalety i korzyści z korzystania tej techniki
Radiografia komputerowa i czytniki CR lub detektory DR to rozwiązanie umożliwiające uzyskanie cyfrowych obrazów, które można dowolnie później obrobić oraz zarchiwizować cyfrowo. Obraz cyfrowy jest doskonałej jakości i uwidacznia każdy szczegół anatomiczny. Można go powiększyć, zmienić kontrast, czy zaczernienie i uwypuklić badany fragment, co jest to istotne dla postawienia prawidłowej diagnozy.
Przy cyfrowej radiografii unika się nadmiernego naświetlania, przy jednoczesnym uzyskaniu doskonałych efektów obrazowania. Kolejną korzyścią jest możliwość szybkiego zapisu obrazu, a tym samym pełna archiwizacja, a także możliwość przesyłania zdjęcia już w czasie badania do konsultacji medycznej.
Inwestycja w aparat do radiografii cyfrowej – czy to się opłaci?
Istotne jest również, że obraz cyfrowy jest trwały, a zarchiwizowany w odpowiedni sposób nie jest podatny na zniszczenie. Biorąc, więc pod uwagę wszystkie elementy można śmiało powiedzieć, że inwestycja jest opłacalna. Pozwala na oszczędność materiałów, czasu, a także zdrowia pacjentów. W dłuższej perspektywie istotne jest, że technika będzie bardziej rozwijać ten rodzaj diagnozowania obrazowego.