Nowoczesna diagnostyka obrazowa w pracowni RTG nierozerwalnie wiąże się z zastosowaniem cyfrowych systemów akwizycji i prezentacji zdjęć rentgenowskich. Rosnące wymagania właścicieli zwierząt, połączone z wyższą jakością zdjęć oraz prostszą obsługą oprogramowania powodują, że cyfrowy system obrazowania RTG to niezbędne wyposażenie diagnostyczne każdej nowoczesnej lecznicy weterynaryjnej.
Czy poszkodowanemu zwierzęciu da się pomóc?
To od Nas samych zależy czy uda się go uratować. W takim przypadku należy zachować spokój i przede wszystkim niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem lub specjalistyczną lecznicą, następnie w miarę możliwości zabezpieczyć zwierzę przed kolejnymi urazami I ucieczką. Zapewnienie profesjonalnej pomocy jest w tym przypadku kluczowe, jednak również nasz wkład jest szczególnie istotny.
Do momentu przekazania zwierzęcia pod wykwalifikowane ręce, możemy mu pomóc sami. Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Ocena ewentualnych zagrożeń przed przystąpieniem do działań ratowniczych jest szczególnie ważna. Przy podchodzeniu do zwierzęcia, należy zachować spokój, opanowanie i pewność siebie. Często nie znamy pokrzywdzonego zwierzęcia, nie wiemy więc jak zareaguje ono w sytuacji intensywnego szoku pourazowego. Ważne jest więc, by w razie czego mieć pod ręką coś, z czego można będzie przygotować prowizoryczny kaganiec, który może nas uchronić od obrażeń.
Informacje o zdarzeniu są najważniejsze
Po przewiezieniu zwierzęcia do lecznicy należy udzielić weterynarzom szczegółowych informacji dotyczących całego zajścia. Im więcej szczegółów tym lepiej, bowiem specjalista będzie mógł trafniej stwierdzić możliwe zagrożenia dla czworonoga.
Warto poinformować specjalistę o samym zachowaniu psa po zderzeniu, a także występowaniu bądź braku krwotoków z poszczególnych części ciała. Jeśli podczas czynności ratunkowych, wyczuliśmy na ciele zgrubienia, ostre elementy również warto przekazać takie informacje w lecznicy. Może to wskazywać na złamania wewnętrzne, których doznał pies.
Urazy można zdiagnozować dzięki RTG
Profesjonalne kliniki weterynaryjne mają do dyspozycji pracownię do badań rentgenowskich. Również w przypadku zwierząt można przeprowadzić takie testy, które pomogą zweryfikować wewnętrzne uszkodzenia ciała w sposób bezbolesny dla czworonoga.
Za pomocą zdjęć RTG sprawdza się stan układu kostnego po wypadku, a także możliwość wystąpienia krwotoków wewnętrznych. Weterynarz dokona również oceny stanu układu pokarmowego oraz oddechowego, które podczas zderzenia zostały szczególnie narażone na uszkodzenie. Badanie RTG pomoże zidentyfikować urazy i przyspieszy dalsze działania dążące do uratowania zwierzaka.